Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ponad 25 lat doświadczeń w produkcji materiałów kompozytowych oraz własne opatentowane opracowania innowacynych produktów były podstawą założenia w 2011 r. spółki Solcraft. dalej o firmie

Thexpan vs płyta warstwowa


Płyta warstwowa (ang. sandwich panel) to izolacja termiczna zamknięta dwustronnie okładziną (zazwyczaj blachą), tworząca kompozyt budowlany stosowany jako obudowa ścian i dachów w obiektach przemysłowych, handlowych i usługowych. Służy ona jedynie jako osłona termiczna i przeciwdeszczowa.Czasami jest też używana w budowie obiektów specjalistycznych jak np. komory chłodnicze i mroźnicze, tzw. clean roomy itp. Do innych funkcji ani koncepcyjnie, ani technicznie, nie jest stosowana. Ma też ograniczenia co do minimalnego spadku dachu (minimum 5%, co eliminuje ją w przypadku zastosowania na dachach płaskich.

Thexpan® (Thermal Exchanging Panel) to wymyślona w Polsce i opatentowana przez nas termodynamiczna płyta warstwowa z poliuretanowym rdzeniem izolacyjnym, okładzinami z blachy oraz miedzianym wymiennikiem ciepła umieszczonym pod powierzchnią blachy.Inspiracją dla stworzenia płyty Thexpan® było zainteresowanie klientów wykorzystaniem ciepła słonecznego podgrzewającego górną blachę dachów z płyty warstwowej, które w innym przypadku pozostaje bezpowrotnie utracone. Z potrzeby klientów narodziła się idea termodynamicznej płyty warstwowej Thexpan® dla dachów i ścian – w tym dla dachów płaskich.

Płyta Thexpan® może mieć wiele zastosowań, m.in.:

Solar dach i lub ściana
Zewnętrzna warstwa blachy, połączoną z wymiennikiem wypełnionym glikolem, pochłania ciepło słoneczne i oddaje je systemom wykorzystującym to ciepło do podgrzewania np. wody użytkowej. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów absorpcyjnych.

solar o odwróconej funkcji
Jako „solar o odwróconej funkcji” Thexpan® jest promiennikiem ciepła podgrzewającego górną
blachę dachu usuwając z niego śnieg lub lód. W tej funkcji Thexpan® zwiększa bezpieczeństwo użytkowania obiektów jak i obniża „zapotrzebowanie” materiałowe konstrukcji nośnej obiektu. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów grzewczych.
Absorber ciepła
Jest płytą warstwową zasilającą – jako dolne źródło zasilania – pompy ciepła. Przejście fazowe wilgoci w powietrzu z lotnego w stały stan skupienia absorbuje ciepło odpowiadające ciepłu z odwiertów gruntowych. To źródło – w przeciwieństwie do odwiertów – nie traci swej sprawności. Wilgoć w powietrzu występuje zawsze, a ciepło wokół odwiertów – niekoniecznie. Najczęściej po 5 latach eksploatacji zanika. Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów absorpcyjnych.
promiennik
Wewnętrzną warstwa blachy, połączona z wymiennikiem, oddaje ciepło podgrzewając wnętrze obiektów. Może to robić z dachu tzw. czynnikiem wysokotemperaturowym (woda 60-80 st.C) i będzie wtedy wodnym promiennikiem cieplnym. Może także to robić poprzez ściany czynnikiem niskotemperaturowym (woda 15-35 st.C). Ten typ płyty warstwowej Thexpan® wchodzi w skład grupy wyrobów grzewczych.
promiennik chłodu
Działa jak schładzacz powietrza zastępując układy klimatyzacyjne. W tej funkcji może mieć szczególne zastosowanie w komorach chłodniczych do przechowywania warzyw i owoców. W nich bowiem istotne jest utrzymanie bardzo dużej wilgotności powietrza. Thexpan®, w przeciwieństwie do tradycyjnych chłodnic, nie wytrąca wilgoci i tylko złe sterowanie może doprowadzić do przekroczenia punktu Rosy i wykroplenia wody. Nawet wtedy jednak nie dochodzi do wysuszania powietrza jak to ma miejsce w przypadku chłodnic tradycyjnych.

Oprócz przedstawionych powyżej, Thexpan® daje szansę jeszcze bardziej kreatywnego zastosowania. Klienci używali go już np. do ogrzewania grzbietów końskich w stajniach czy podgrzewania basenów.
W wersji grzewczo-absorpcyjnej Thexpan® staje się wyrobem uniwersalnym dla formuły już nie tylko 2 w 1-ym, ale nawet 6 w 1-ym.

KLIPS DACHOWY

Cechą szczególną płyty warstwowej Thexpan® jest możliwość ułożenia dachu o spadku mniejszym niż 5%.
 Żaden z innych systemów nie daje takiej szansy bez przeciekania. Thexpan®, dzięki wymyślonym przez nas systemom doszczelnienia i kształtowi zamka dachowego, pozwala uszczelnić połączenie w 100% i przykryć je specjalnym zamknięciem – klipsem samozatrzaskowym. W ten sposób ani łącznik, ani uszczelka nie są widoczne i nie tworzą potencjalnego źródła przecieku. To połączenie sprawdza się także w obiektach pasywnych, ponieważ stanowi szczelna przegrodę cieplno-powietrzną.
Klipslegenda