Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ponad 25 lat doświadczeń w produkcji materiałów kompozytowych oraz własne opatentowane opracowania innowacynych produktów były podstawą założenia w 2011 r. spółki Solcraft. dalej o firmie

O płycie warstwowej

Co to jest płyta warstwowa i jak można ją wykorzystać?

Płyta warstwowa to „kanapka” zwana z angielska w Europie –„sandwich panel”, a w Ameryce Północnej – SIP, czyli Structural Insulated Panel. Konstrukcję płyty warstwowej tworzą dwie okładziny zewnętrzne oraz wypełniająca przestrzeń pomiędzy nimi izolacja termiczna. W Europie najbardziej popularną okładziną jest blacha stalowa, ocynkowana i powlekana lakierem – w Ameryce Północnej, płyta OSB. Izolację termiczną najczęściej stanowi pianka poliuretanowa PUR lub PIR, styropian albo wełna mineralna.

Niezależnie od tego, czy w Europie, czy w Ameryce Północnej, płyta warstwowa używana jest w większości przypadków jako materiał okładzinowy w obiektach przemysłowych i czasami w budynkach mieszkalnych. Ten izolacyjny materiał jest stosowany jako okładzina ścian lub/i dachów, na konstrukcjach stalowych, drewnianych i czasami betonowych. Zazwyczaj stanowi osłonę konstrukcji i dużo rzadziej – elewację dekoracyjną. Występuje jako okładzina mocowana do konstrukcji od zewnątrz i, od czasu do czasu (np. w komorach mroźniczych), od wewnątrz. W zasadzie nie wymaga się specjalnych warunków dla jej zastosowania. Jedynym ograniczeniem jest odpowiedni dla nośności ściennej płyty rozstaw rygli ( dla płyty warstwowej układanej pionowo) lub słupków pośrednich (dla płyty warstwowej układanej poziomo). W przypadku dachów, dla większości płyt warstwowych w krajach gdzie występują opady śniegu, ograniczeniem jest minimalny spadek dachu, który zazwyczaj nie powinien być mniejszy niż 5%.

Zalety płyt warstwowych i ekologiczne aspekty ich wykorzystania

Trudno ocenić która z zalet płyt warstwowych jest dominująca. Wydaje się, że najważniejszą jest jednak ich kombinacja. W większości przypadków chodzi o:

  • krótki czas montażu,
  • doskonałą izolacyjność cieplną,
  • wykorzystanie efektu „trzy w jednym”, tj. połączenia elewacji zewnętrznej, izolacji termicznej i wyprawy wewnętrznej ściany.

Geneza powstania płyty warstwowej

Nie bez powodu płytę warstwową wymyślono na Zachodzie. To tam, w czasie boomu gospodarczego po II Wojnie Światowej, udział robocizny do materiałów tak szybko rósł, że sama organizacja pracy nie była dość wystarczająca aby obniżyć koszty budowy. Potrzebą stało się wymyślenie materiałów budowlanych, których montaż na budowie skróciłby się maksymalnie. Ten sposób myślenia spowodował potanienie procesu budowy, ale i podwyższenie efektywności inwestycji. Skrócenie czasu inwestycji bowiem umożliwiło wcześniejsze jej uruchomienie. Czas zwrotu z inwestycji mógł w tej sytuacji podnieść jej efektywność.

Energooszczędne aspekty płyt warstwowych

Wraz z rozwojem „kultury” budowy, rosła świadomość energooszczędności eksploatacyjnej. Nie bez powodu, po kryzysie paliwowym początków lat 70-tych ubiegłego wieku, zaczęto liczyć uważniej koszty ogrzewania i klimatyzacji. Jednym z możliwych do zastosowania środków ograniczających zużycie energii w tych aplikacjach były dobrze zaizolowane ściany. Naprzeciw temu myśleniu wyszła propozycja zastosowania płyty warstwowej z rdzeniem ze styropianu, a potem z poliuretanu. Oba te tworzywa są pochodną ropy naftowej, której rosnąca cena wymusiła jej efektywniejsze niż dotąd wykorzystanie w innych niż przemysł paliwowy działach gospodarki. Okazało się, że styropian i poliuretan są doskonałymi materiałami budowlanymi, najbardziej efektywnie wykorzystanymi w płytach warstwowych.

Popularność płyty warstwowej

Choć idea SIP (Structural Insulated Panels) została sformułowana w latach 30-tych ubiegłego wieku, to dobrze nam znana płyta warstwowa rozpowszechniła się pod koniec lat 70-tych tego wieku. Wtedy, bardzo powszechnym stało się połączenie wiotkich okładzin z blachy ze sztywnym rdzeniem izolacyjnym. Akceptacja blachy jako materiału okładzinowego pozwoliła wprowadzić na rynek w większej jak dotąd skali płyty warstwowej stanowiącej osłonę konstrukcji budynków.

Wielowektorowa efektywność płyty warstwowej - klucz do jej wykorzystania

Kluczem do wykorzystania płyty warstwowej jako alternatywy dla innych, dobrze znanych materiałów budowlanych, jest jej wielowektorowa efektywność.

Trudno znaleźć inny jak płyta warstwowa materiał, który da się równie szybko montować. W normalnych warunkach, jedna, 4-osobowa ekipa jest w stanie zamontować 400-500 m2 ściany lub dachu z płyty warstwowej dziennie. Daje to ok 100 m2 na osobę ściany „na gotowo”, czyli takiej, która ma elewację zewnętrzną, izolację termiczną i elewację wewnętrzną. Żadna z innych technologii nie jest równie efektywna w czasie.

Wysoka wydajnoość termiczna płyty warstwowej

Innym rodzajem efektywności jest termika. Ściana czy dach z płyty warstwowej z pianką poliuretanową grubości 20 cm daje izolacyjność w innych technologiach dla ścian o grubości 40-60 cm.

Ekonomiczne "TAK" dla płyty warstwowej

Wbrew niektórym opiniom, także efektywność ekonomiczna jest cechą płyty warstwowej. Jeżeli przyjąć, że m2 ściany o grubości 10 cm poliuretanu w okładzinie stalowej kosztuje razem z ułożeniem do 150 zł/m2, to jaki inny materiał – przy zachowaniu porównywalności wszystkich cech z innymi materiałami – jest równie tani w zakupie? Z punktu widzenia inwestora, dodatkową i policzalną zaletą jest skrócenie czasu montażu i w efekcie szybsze uruchomienie inwestycji. Wzrasta więc w ten sposób efektywność nakładów inwestycyjnych.