Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ponad 25 lat doświadczeń w produkcji materiałów kompozytowych oraz własne opatentowane opracowania innowacynych produktów były podstawą założenia w 2011 r. spółki Solcraft. dalej o firmie

H-Block® vs SIP

Tradycyjny i powszechnie znany panel SIP (ang. Structural Insulated Panel) to wymyślona w USA w latach 30-tych ubiegłego wieku płyta warstwowa ze styropianowym rdzeniem izolacyjnym i okładzinami z płyty OSB, przeznaczona do szybkiego wznoszenia lokali usługowych i mieszkalnych.

1

Nasze produkty, H-Block® i H-Blockplus®, to wariacja paneli SIP, wymyślone w Polsce i opatentowane przez nas płyty warstwowe z poliuretanowym rdzeniem izolacyjnym, okładzinami z płyty OSB, uzbrojone w środnik konstrukcyjny z OSB lub sklejki. Obie te płyty łączą standardowy panel SIP z ideą nośności dwuteowników, rur kwadratowych oraz skrzynek.

2
3

Inspiracją dla powstania płyty H-Block® była potrzeba stworzenia materiału konstrukcyjno-osłonowego dla ścian i stropów eliminującego drewno tam, gdzie nie jest ono konieczne. Myśl ta zaprowadziła nas do spojrzenia na panel SIP jak na profil dwuteowy, gdzie półkami są płyty OSB, zaś środnikiem sztywna pianka poliuretanowa. Myśl następna była pytaniem – czy można środnik tak wzmocnić, aby był konstrukcyjny? Odpowiedź na to pytanie dała podstawę do stworzenia środnika hybrydowego: OSB-pianka PUR-OSB. Taki środnik, umieszczony pomiędzy półkami z OSB, stworzył koncept dwuteownikowej płyty H-Block®.
 
4
Tradycyjny panel SIP stosowany jest głównie jako płyta ścienna – rzadko dachowa i bardzo rzadko stropowa. SIP ścienny, to element osłonowy wymagający połączenia konstrukcyjnego drewnem pomiędzy płytami. Taki SIP, podobnie jak w technologii szkieletowej, tworzy mostek cieplny. Alternatywne połączenie SIP na pióro-wpust eliminuje mostek cieplny, ale wymaga dodatkowej konstrukcji wewnętrznej.

Ścienny H-Block® to SIP eliminujący drewnianą konstrukcję wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Zamiast niej, przy pomocy standardowego łącznika LHB pióro-wpust, tworzymy słupek konstrukcyjny, który co 1,25 m (standard szerokości OSB) usztywnia konstrukcyjnie ścianę i przerywa mostek cieplny. Drewno jest wtedy potrzebne jedynie jako podwalina, narożnik i oczep. H-Block® daje więc oszczędność w zużytym materiale, robociźnie oraz eksploatacji.

 5
 
 
Standardowy SIP dachowy lub ścienny to wyłącznie izolacyjne wypełnienie konstrukcji drewnianej, ze wszystkimi wadami tego rozwiązania – cieplnymi (mostek cieplny) i ekonomicznymi (wyższy koszt inwestycji).
 
H-Blockplus®, to SIP dedykowany do aplikacji na dachach i stropach. W tym rodzaju wzmocnionego panelu SIP, hybrydowy środnik to sklejka-pianka PUR-sklejka. Półka, to podobnie jak w płytach H-Block®, płyta OSB. Taki dwuteownik o zawężonym w stosunku do H-Block’a® środniku i poszerzonym łączniku LHBplus, po połączeniu na stropie lub dachu w jedną płaszczyznę, tworzy znaną z budowy mostów skrzynkową konstrukcję nośną o powtarzalnym rozkładzie środników i podwójnej warstwie płyty OSB na łącznikach LHBplus.

6
 
H-Blockplus® stropowy lub dachowy, oprócz funkcji izolacyjnej, eliminuje tradycyjną konstrukcję nośną stropów oraz więźbę dachową. H-Blockplus®, tak jak i H-Block®, daje oszczędność w zużytym materiale, robociźnie oraz eksploatacji.